Hledáte kvalitní a jedinečné snubní prsteny, které vás nebudou stát majlant?

 

Zvolte stříbrné snubní prsteny z mojí dílny!

Kvalitní ruční výroba, žádná Čína ani dětská práce, férová cena, ekologické balení a vše vyráběno v ČR včetně balení (papír na krabičky mám z ručního papíru z Podkrkonoší a spolupracuji s chráněnou dílnou).

Co byste měli vědět, něž si koupíte stříbrné snubní prsteny?

Stojí výrazně méně než zlaté, ale zároveň si zachovávají tolik důležité vlastnosti. Jaké to jsou? Proč jsou lepší než ocelové?

 

Proč je jedno, jestli budou lesklé nebo matné?

 

Proč se zajímat o způsob výroby?

 

Lze si nechat vyrobit stříbrné snubní prsteny z vlastního stříbra?

 

Toto všechno a mnoho dalšího, co by vás mohlo/mělo zajímat při výběru stříbrných snubních prstenů, se dozvíte v článku níže (čtení asi 5 minut)

  • Stříbrný snubní prsten Coma

    1 900 
  • Stříbrný snubní prsten Dagi

    3 200 
  • Stříbrný snubní prsten Halti

    1 200 
  • Stříbrný snubní prsten Hope

    900 

Stříbro a snubní prstýnky 

Není tomu dlouho let, co bylo možné si nechat vyrobit zlaté snubní prstýnky s nižší ryzostí a tudíž výrazně levněji. Bohužel u nás jediné povolené ryzosti pro zlato jsou dnes jen 14 a 18 karátů - tedy cenově pro mnoho z nás nedostupné. V zahraničí mohou mít ještě 9 karátů - u nás máme bohužel smůlu.. 

Stříbro je tedy hned druhá varianta, která nás napadne. A není vůbec špatná. Právě naopak!

Stříbro bylo dokonce v minulých dobách cennější než zlato a možná se tato doba zase brzy vrátí. Proč? 

Stříbro je totiž všude kolem nás

Stříbro je ušlechtilý kov krásné bílé barvy. Latinsky argentum  - zkratka je tedy Ag. Má nejlepší tepelnou i elektrickou vodivost ze všech kovů. Je velmi měkké, má tvrdost 2-3. Má ale všestranné použití.

Používá se hojně v průmyslu jako slitina (což je směs stříbra a dalších kovů v různých poměrech – často je příměsí měď, zinek, olovo, cín a další).

Kromě šperkařů se bez něj neobejdou fotografové, použití má v lékařství i v chemii (třeba úprava vody).

Najdete ho v každé elektronice – tedy v počítačích, televizích nebo i v autech či ledničkách.

Zbrojní průmysl je dalším ohromným spotřebitelem stříbra.

Určitě už jste slyšeli nebo možná i doma máte nějaký kus oblečení se stříbrným vláknem (typicky například ponožky – protože pak mají antibakteriální vlastnosti).

Někdo ho má doma v nádobí, v příborech, můžete objevit staré stříbrné mince a další stříbrné poklady.

Stříbro je opravdu všude kolem nás. Většinou se ho ale používá jen velmi malé množství – třeba textilní vláka – v každé ponožce jen zanedbatelný kousek – ale dohromady celková spotřeba v textilním průmyslu je neuvěřitelných 1200 tun stříbra ročně.

Kde jsou naleziště stříbra?

Stříbro se vyskytuje téměř vždy spolu se zlatem. Tedy tam, kde těží zlato, najdete i stříbro. Také se těží spolu s dalšími kovy jakou jsou olovo, měď, nikl nebo zinek.

Dnešní největší produkci najdete v Mexiku, Kanadě, Peru, Austrálie a USA.

Kdysi dávno jsme i my byli jedním z největších producentů stříbra. Stále je kde vzpomínat. Zajeďte si třeba do Kutné hory, kde najdete královskou mincovnu – razily se zde stříbrné groše.

Nebo městečko Stříbro – nejmenuje se jen tak pro nic za nic.

Další naleziště jsou třeba v Krušných horách nebo Českomoravské vrchovině. Nicméně v tak malém množství, že se dnes už u nás stříbro prakticky netěží.

Stříbrné snubní prsteny jako investice?

Ano. Rozhodně ano. Tedy alespoň podle některých investorů. Možná vám to bude připadat až skoro divné, že lze brát i stříbrné snubní prsteny jako investice. Jejich cena je přeci tak nízká. To je sice pravda, ale jsou tu ve hře i další důležité skutečnosti. Co tedy tvrdí někteří investoři?

Stříbro se totiž na rozdíl od zlata spotřebovává. Bohužel je recyklace z elektroniky, textilu a dalších zatím příliš nákladná a tak se z každou vyhozenou ponožkou (nebo něčím jiným) ztrácí i stříbro. No řekněte, kdo by z ponožek tahal jednotlivé tenoulinké nitě a z nich ještě doloval stříbro? Asi nikdo, že..

Šperkaři i fotografové stříbro sice recyklují, ale je to méně než 1/3 z celkové produkce.

Tím, že ho lidé používají opravdu všude, jeho poptávka v podstatě neklesá. Zásoby stříbra v zemské kůře se ale logicky musí tenčit.

V současnosti je k dispozici osmkrát méně stříbra než zlata a průmysl ho spotřebovává více, než těžaři zvládají poskytnout.

To vše hraje do karet vám, kteří jste se rozhodli nyní ušetřit a do budoucna získat.

V současnosti je stříbro prý podhodnocené a je jen otázkou času, kdy se vše zvrtne v náš prospěch.

Proč se zajímat o výrobu stříbrných snubních prstenů

aneb nejmodernější neznamená nejlepší!

Dnešní zlatnický průmysl nabízí v zásadě dvě možnosti výroby šperků. Tradiční a moderní způsob.

Ta první je masová výroba šperků z odlitků – nebo také odléváním. Je to nejmodernější způsob (i když tato technika je známá přes tisíc let), který výrobci ušetří čas, může pak vyrobit tisíce stejných kusů s minimem nákladů na práci.

Bohužel kvalita bývá nevalná. Často se stává, že jsou v odlitkách bublinky nebo i mikrobublinky, okem někdy jen těžko viditelné. Ty mohou časem způsobit třeba prasknutí prstenu. A to nechceme!

Druhá možnost je pěkně po staru, každý kousek zvlášť sestavit z plechu či drátu nebo i trubky. Plech, drát či trubka je vždy lisována a tudíž výskyt bublinek v kovu je minimální.

Kvalita je tedy úplně jinde – rozuměj mnohonásobně vyšší a také každý kus, tím jak je zvlášť ručně opracován, poskytuje určitou originalitu. Nejsme totiž stroje a prostě neumíme udělat dva kusy na vlas stejné. To je pro vás výhoda!

Bohužel laik v podstatě nemá šanci poznat, jak byl šperk vyroben.  

U mě ve zlatnické dílně se vám dostane té druhé možnosti – pro mě je totiž kvalita na prvním místě a jedinečnost ji hned následuje.

Takže nejen vyrábím prsteny dle vašeho přání, ale také vám mohu nabídnout kurz výroby snubních prstenů.  U mě v dílně máte možnost si své vysněné snubáky sami vyrobit jeden pro druhého.

Zaujalo vás to? Pak tudy prosím..

Stříbrné snubní prsteny a možnosti jejich zdobení a povrchových úprav aneb co vše lze s nimi provádět a jaké to má následky?

Oproti oceli má stříbro jednu velkou výhodu. Snadno se upravuje. Takže pokud během manželství nenávratně ztloustnete, není problém prsten zvětšit. Snadno se opravuje v případě poškození, vypadlý kamínek zase snadno vrátíme zpět. To bohužel s ocelí nelze. 

 

Lesklé nebo matné či kombinace, co zvolit?

Je úplně jedno, pro co se rozhodnete. Stříbro je hodně měkký kov a ať už lesklé nebo matné, po roce budou mít vlastní „obouchanou“ patinu. Kombinace lesku a matu se sjednotí do „něčeho mezi“. Podívejte se na obrázek níže - první prsten zprava je obouchaný po letech nošení, uprostřed lesklý a vlevo matný. 

Pokov – rhodiování, zlacení a rutheniování

Dělá se částečně jako zamezení proti černání, rhodium i ruthenium je navíc tvrdší, takže méně náchylné k poškození. Má to ale jedno velké ALE.

Snubní prsteny nosíme každý den. A ruce používáme pořád. Když bereme hrníček do ruky, když bereme za kliku – všude se prsteny obouchávají. To znamená, že se obouchává a odírá vrchní vrstva. Za půl roku bude z pokovené vrstvy jen částečná památka. Výhodou je snadné obnovení a to kdykoliv.

Níže vidíte na obrázku pozlacený náhrdelník, který nesundala paní z krku dva roky. Pozlacená vrstva zůstala už jen v mezerách, jinak skoro zmizela. Zůstal jen takový zlatavý nádech. I to se dá dobře využít ve váš prospěch při plánování vzhledu snubních prstenů. 

 

Černání stříbra – Jak to s ním vlastně je? 

Stříbro běžně černá - trochu nesprávně se říká, že oxiduje, nicméně stříbro nereaguje s kyslíkem, ale se sírou obsaženou ve vzduchu.

Běžná záležitost, nicméně nošením se vrstva stále leští a proto snubní prsteny černají minimálně nebo jen v záhybech, kam se ošoupání nedostane. 

Přesto doporučuji nebrat si nic stříbrného do lázní (bývá vyšší koncentrace síry). Vyvarujte se spíš řetízků a ostatních šperků ze stříbra. U snubních prstenů se může stát, že chytnou lehkou patinu, která ale za pár dní zas zmizí. 

Povrch stříbra lze také upravit tak, aby byl černý rovnou – tzv. patina nebo moření. Je třeba pamatovat na to, že nošením se černá vrstva leští a černý povrch se postupně mění na známou stříbrnou barvu.

Rytiny 

Velmi snadno se dělají, kdykoliv se dají obnovit (dokud je síla materiálu dostatečná). To je jeden z důvodů, proč se snubní prsteny vyrábějí výrazně silnější než běžné prsteny.

Pokud chcete, aby vydrželi co nejdéle, zkuste si je dát netradičně zboku prstenu nebo je schovejte dovnitř, kde vydrží neskutečně dlouho.

Počítejte s tím, že pokud bude prsten zdobený rytinou zvenku, je to cca na deset let (podle toho, jakou máte práci – někomu to vydrží déle, někomu méně).

Kamínky

Lze zasadit všechno možné – nabídka je obrovská. Od zirkonů po diamanty.

Dejte si pozor na levné prstýnky s kameny – často nejsou kameny zasazené (zasazení jednoho kamínku se pohybuje kolem 100 Kč) ale jsou lepené - a to znamená jejich brzkou ztrátu.

Pokud jsou kameny lepené, tak se to většinou ani nedá opravit jinak než opětovným přilepením.

Lze si nechat vyrobit stříbrné snubní prsteny z vlastního stříbra?

Pokud byste chtěli, aby vaše prsteny byly například z řetízku po vaší babičce, tak je mi líto, ale to není možné. Vysvětlím vám proč a jak to vlastně celé (ne)funguje.

Při výrobě šperků vznikají zbytky stříbra, které zlatník pečlivě schovává. Další stříbro se k němu dostane třeba z výkupu. To všechno dohromady se vezme a odnese firmě, která se zabývá sléváním kovů. Její povinností je hlídat kvalitu slitiny a správnou, zákonem stanovenou ryzost.

Ryzosti se ale v minulosti různě měnily, často narážím na ryzost 800/1000. Tato ryzost dnes není povolená. Což je první důvod, proč to nejde. Ne vždy totiž z vašeho slitku vyjde jediná povolená ryzost  a tou je 925/1000 pro stříbro.

Dalším a hlavním důvodem je kvalita slitiny. Slévárenské firmy mají úplně jiné vybavení než my, malí zlatníci. Je pro ně mnohem jednodušší vše ohlídat. Jak jsem zmínila výše – ve slitinách se často objevují bublinky – a při domácím lití tím spíše.

A že by se udělala jedna várka jen z vašeho kovu? Ano, je to možné. Ale za celý proces pekelně zaplatíte. Cenu jsem kdysi zjišťovala a vyšlo mi necelých osmdesát tisíc. Takže celkem nesmysl... 

Co byste ještě měli vědět než objednáte?

A pár praktických tipů jak vybírat..

Níže naleznete celkové shrnutí jak vybírat stříbrné snubní prsteny krok za krokem.

 

Vybírejte s předstihem

Nechte si měsíc, ale raději i déle, od objednání do svatby. Někde slibují prsteny do druhého dne, ale pokud chcete rytinu, tak vám to určitě do druhého dne neudělají.

Vyberte tvar a šířku prstenu

Vyberte tvar, jaký se vám líbí. Přesněji řečeno, jaký se líbí každému z vás. Prsteny k sobě ladit nemusí, to už je dávno přežitek. Základní tvar, nebo taky profil, je buď půlkulatý nebo plochý. Také se řeší šířka prstenu - častěji muži chtějí širší a ženy užší. Hodně ale záleží na samotné tloušťce prstů - tenkým prstům sluší tenčí prsteny a naopak tlustým prstům širší prsteny.

Chcete nějakou povrchovou úpravu nebo kamínek?

Zvažte, zda chcete nějakou povrchovou úpravu nebo třeba zasadit kamínek. V případě, že se rozhodnete pro kamínek, tak ještě doporučuji nastudovat něco o kamenech – nevybírejte diamant nebo zirkon jen proto, že je to jediný (drahý) kámen, o kterém jste slyšeli. Opravdu se podívejte i na další možnosti, protože nabídka je úžasná a je škoda ji neprozkoumat. Máte-li rádi barvy, pak i diamanty mohou být barevné.

Je libo rytina? Dovnitř nebo zvenku?

Vymyslete si, jakou rytinu byste chtěli – teda jestli ji vůbec chcete. Internet hýří nápady, co vše lze do snubních prstenů vyrýt. (zde vám v budoucnu doplním odkaz s konkrétními tipy na originální rytiny)

Zjistěte velikost

Pokud nevíte jak, inspirovat se můžete v článku Jak zjistit velikost prstenu. Nebo úplně na konci tohoto článku uvádím další jednoduchý způsob.

Nechce se vám ke zlatníkovi kvůli zjišťování velikosti prstenu?

Přijde vám trapné si dojít změřit prst a přitom si nic nekoupit? V klidu, tak jsem to měla já..:-)

Zjistěte svou velikost pomocí měrného pásku z pohodlí domova – u mě vlastně jen za poštovné!

Pokud už máte vybráno a chybí akorát zjistit velikost, pak si objednejte měrný pásek, pomocí kterého správnou velikost snadno zjistíte.

Pásek i s návodem k použití bude za chvilku u vás!

Přikládám video, jak se s páskem měří – je to velmi snadné. 

 

Objednejte pásek hned! (za 50 Kč včetně poštovného)