Co je dobré nejdříve vědět...


Líbí se Vám nějaký prstýnek, ale bohužel vůbec netušíte, jak má být velký. Pokud nemáte čas zajet přímo ke mě do dílny, mám pro vás pár rad a tipů, jak správně takovou velikost prstenu určit.

Prsteny vyrábím přímo na míru, ale pokud se stane, že vám nebude sedět, zdarma velikost upravím.

Velikost prstenu je v podstatě vnitřní obvod prstu, uvedený v milimetrech. Tedy velikost 53 znamená, že vnitřní obvod prstenu je 53 mm. Ještě se občas uvádí i vnitřní průměr prstenu, ale to se u nás používá jen velmi málo. Takto označené velikosti se používají třeba v USA. 

 

Abychom měli jistotu, že změříme velikost prstenu správně, je důležité dbát základních pravidel:

Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, sáhněte po té menší.

Prsteny se velice snadno dají zvětšit až o dvě velikosti, zmenšení je mnohem náročnější úkon, který někdy ani není možný (pokud je například prsten s rytinou, zmenšením se rytina může poškodit)

Velikost prstu se mění v průběhu dne, někdy prsty s přibývající teplotou otékají, jindy se zimou naopak zužují. Je proto důležité udělat více měření v průběhu dne, ideálně za pokojové teploty.

Pokud máte velké klouby, je třeba na to při měření myslet. Prsten musí přes kloub projít, i kdyby měl být na prstu trochu volnější.

Širší prsteny nebo snubní prsteny jsou trochu těsnější, než ty klasické úzké. Když navštívíte mou dílnu, mám k dispozici měrné kroužky různých tlouštěk. Na místě si pak můžete přesně vyzkoušet, co vám bude sedět nejlépe.

Velikosti prstenů se většinou liší podle tohona které ruce prsten nosíte. Praváci mají většinou na prstu pravé ruky o jednu velikost větší než na stejném prstu levé ruky. Leváci to mívají naopak.

Nejběžnější dámské velikosti prstenů na prsteníčku jsou 52 - 54, u pánů to jsou velikosti 61 - 63.Jak změřit správnou velikost prstenu?

 

Prst je nejlepší měřit co nejvíc natěsno v místě kloubu.

Zvolte nějaký pevný provázek, pásku nebo třeba proužek papíru, hlavně aby materiál nebyl pružný. Označte místo spoje a po rozbalení přiložte k pravítku. Změřte víckrát v průběhu dne a uveďte nejmenší naměřenou velikost.

Pokud máte k dispozici prstýnek a jen potřebujete určit jeho velikost, změřte jeho vnitřní průměr pravítkem nebo posuvnou mírou (šuplerou) co nejpřesněji a při objednávce uveďte, co jste změřili.

Pokud potřebujete měřit co nejtajněji, je nejlepší požádat toho druhého o pomoc s výběrem dárku pro někoho úplně jiného.

Aby bylo vše co nejdůvěryhodnější, zvolte někoho, kdo má podobně silné prsty. Na tuto malou lest skočí většinou každý a někdy si i sama oběť rovnou vybere přesně to, co se jí nejvíc líbí

Jo, je to tak, mohu to potvrdit, takhle jsem si kdysi sama vybrala hodinky (a to jsem si myslela, že vybírám pro tátu :-)

Chcete mít jistotu a vybrat velikost prstenu správně?

Když to shrneme, máte v zásadě jen tři možnosti: 

  • Navštívit jakéhokoliv zlatníka a nechat si změřit prst přímo na místě
  • Koupit si měrné kroužky, které používají zlatníci (bohužel ani tady není jistota stoprocentní přesnosti - dle zkušeností mohu potvrdit, že se kroužky mohou lišit i skoro o jednu velikost - ne všichni výrobci dodržují přesné míry. Pokud vám zlatník u sebe prst změří, ví moc dobře, jak má prsten podle kroužků vyrobit. Nicméně pokud si objednáte k sobě nějaké jiné kroužky - nemusí to být přesné.
  • Koupit si měrný pásek za pár kaček - vidíte na obrázku - pokud si pásek objednáte u mě, mohu garantovat správné velikosti - teď už bude záležet jen na vás, jak si s tím doma poradíte (upřímně to zvládne každý..).