Co je dobré nejdříve vědět...


Líbí se Vám nějaký prstýnek, ale bohužel vůbec netušíte, jak má být velký. Pokud nemáte čas zajet přímo ke mě do dílny, mám pro vás pár rad a tipů, jak správně takovou velikosti prstenu určit. Prsteny vyrábím přímo na míru, ale pokud se stane, že vám nebude sedět, zdarma velikost upravím.

Velikost prstenu je v podstatě vnitřní obvod prstu, uvedený v milimetrech. Tedy velikost 53 znamená, že vnitřní obvod prstu je 53 mm. Ještě se občas uvádí i vnitřní průměr prstenu, ale to se u nás používá jen velmi málo.

Abychom měli jistotu, že změříme velikost správně, je důležité dbát základních pravidel:

Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, sáhněte po té menší. Prsteny se velice snadno dají zvětšit až o dvě velikosti, zmenšení je mnohem náročnější úkon, který někdy ani není možný (pokud je například prsten s rytinou, zmenšením se rytina může poškodit)

Velikost prstu se mění v průběhu dne, někdy prsty s přibývající teplotou otékají, jindy se zimou naopak zužují. Je proto důležité udělat více měření v průběhu dne, ideálně za pokojové teploty.

Pokud máte velké klouby, je třeba na to při měření myslet. Prsten musí přes kloub projít, i kdyby měl být na prstu trochu volnější.

Širší prsteny nebo snubní prsteny jsou trochu těsnější, než ty klasické úzké. Když navštívíte mou dílnu, mám k dispozici měrné kroužky různých tlouštěk. Na místě si pak můžete přesně vyzkoušet, co vám bude sedět nejlépe.

Velikosti prstenů se také většinou liší podle toho, na které ruce prsten nosíte. Praváci mají většinou na prstu pravé ruky o jednu velikost větší než na stejném prstu levé ruky. Leváci to mívají naopak.

Nejběžnější dámské velikosti prstenů na prsteníčku jsou 52 - 54, u pánů to jsou velikosti 61 - 63.



Jak měřit?


Prst je nejlepší měřit co nejvíc natěsno v místě kloubu. Zvolte nějaký pevný provázek, pásku nebo třeba proužek papíru, hlavně aby materiál nebyl pružný. Označte místo spoje a po rozbalení přiložte k pravítku. Změřte víckrát v průběhu dne a uveďte nejmenší naměřenou velikost.

Pokud máte k dispozici prstýnek a jen potřebujete určit jeho velikost, změřte jeho vnitřní průměr pravítkem nebo posuvnou mírou (šuplerou) co nejpřesněji a při objednávce uveďte, co jste změřili.

Pokud potřebujete měřit co nejtajněji, je nejlepší požádat toho druhého o pomoc s výběrem dárku pro někoho úplně jiného. Aby bylo vše co nejdůvěryhodnější, zvolte někoho, kdo má podobně silné prsty. Na tuto malou lest skočí většinou každý a někdy si i sama oběť rovnou vybere přesně to, co se jí nejvíc líbí :-)