Nevíte si rady, jak vybrat prsten? Jaké jsou vůbec dnešní možnosti?

Nabídka je megaobrovská (vůbec nepřeháním) a snadno se v tom člověk ztratí.

Sepsala jsem pro vás takového malého průvodce výběrem. Snad vám bude k užitku!  (Čtení asi 3 minuty)

 

Na co myslet ještě před výběrem?

Dodací lhůta

Může být poměrně dlouhá, takže vybírejte s dostatečným předstihem. Není výjimkou, že doba dodání je dva měsíce i u "běžně dostupných" prstenů. 

Stejně tak není pravidlem, že by výroba na míru byla výrazně pomalejší. Opravdu záleží na konkrétním zlatnictví i třeba měsíci v roce, kdy poptáváte. Tradičně před Vánocemi bývá dodání delší

 

Rozpočet

Stanovte si rozpočet a držte se jej. Necháváte-li si vyrábět prsten na míru, pak rozpočet sdělte zlatníkovi. On ho dodrží, vymyslí a navrhne prsten tak, abyste se vešli. V případě navýšení s vámi zkonzultuje rozpočet i v průběhu výroby.

Někdy je totiž těžké dopředu odhadnout přesnou částku (může se lišit o až pár tisíc), zvlášť pokud jde o výrobu ze zlata. 

 

Musí být prsten překvapením? 

Odpověď je jednoduchá. Nemusí. V dnešní době určitě nemusí. Je mnoho těch, kteří si rádi vyberou sami. Pokud chcete zachovat překvapení, nechte ji/ho vybrat více typů,  ale ten poslední výběr si nechte pro sebe. Je-li výběr úplně na vás a jinak to nejde, pak mám pro vás další tipy, jak a podle čeho vybírat.

 

 

 

JAK VYBRAT PRSTEN - KROK Č. 1 

VYBERTE MATERIÁL

Níže uvádím běžný výběr z kovů, nicméně dnes jsou k dispozici i jiné materiály – dřevo, plast, pryskyřice a určitě i mnoho dalšího nebo pak jejich různé kombinace... 

 

Platina – Top mezi vším

Platina, jako samostatný prvek, byla objevena až relativně pozdě – až v polovině osmnáctého století. To ovšem neznamená, že by ji již dříve neznali. Například v 16. století dokonce existoval příkaz na její zničení, protože docházelo k podvodnému mísení se zlatem, aby byl kov těžší.

Dnes je to nejdražší kov, ze kterého můžete prsten pořídit. Cena je zhruba dvojnásobná oproti zlatu. Nicméně máte-li na to, vzhůru do toho. Není třeba se stydět, že dost vyděláváte!

Platina je hypoalergenní,krásnou bílou barvu a je výrazně odolnější vůči mechanickému poškození než zlato nebo stříbro (rozuměj vydrží krásná po mnoho let). Dá se nádherně vyleštit a rozhodně je to pecka a skvělá investice.

 

Zlato - investicí do zlata nikdy nic nezkazíte 

Zlato je prostě zlato. Samo o sobě je také hypoalergenní, ale pozor na příměsi ve slitině. Na prsteny je nejvhodnější 14 karátové zlato – kvůli tvrdosti (ryzí zlato je strašně měkké). Všichni to víme jak je báječné, nemění se v čase a máte na výběr z různých barev, takže sluší každému. Pojďme se podívat blíže, jaká je nabídka:

Bílé zlato – má základní dvě možnosti -  s niklem a bez niklu (respektive s palladiem).

Nikl je právě častý alergen, takže pokud trpíte na ekzémy, sáhněte po variantě bez niklu, která by měla být hypoalergenní. Bohužel varianta bez niklu je výrazně dražší (cca o 30% ). Má trošku jiný odstín bílé, řekla bych, že je spíš do ocelova. Viz obrázek obouchaného prstenu (druhý prsten je ze žlutého zlata).

Bílé zlato s niklem - pozor na nešvar některých obchodníků

Niklová možnost mívá ještě další dvě varianty - jedna je bělejší a jedna je trochu do žluta (ta s menším obsahem niklu). U této varianty se někdy stává, že žlutá barva časem vylézá na povrch. Aby prsten byl bělejší, nechává se někdy pokovit rhodiem. Proč je to špatně?

Proč by mělo vadit rhodiování, když se běžně používá i u stříbra? 

Rhodiování je druh pokovu. Tedy tenoučká vrstva jiného kovu nanesená na zlatu nebo stříbru. Obchodníci mají často pocit, že bíle zlato není dostatečné bílé pro jejich zákazníky a tak rhodiují i bílé zlato.

Jenže rhodium má jiný barevný odstín než bílé zlato a prsten se neustále odírá při nošení (stačí, když berete za kliku apod.).  Když si dáte tyhle dvě informace dohromady, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Už po půl roce nošení začne být prsten opravdu viditelně flekatý. Ne všichni si toho samozřejmě všimnou, ale jste-li detailista, pak tohle vám bude zaručeně vadit. Prodejce by to měl umět i bez toho, stačí se domluvit. 

 

Růžové nebo spíše červené zlato

Decentní růžová barva je docílena díky obsahu mědi. To může také u někoho vyvolat alergickou reakci, ale není to tak běžné. Za mě určitě jemný vzhled pro jemné dámy.

 

Žluté zlato – naprostá klasika.

Tady v Čechách se zase vrací do módy. Byly ovšem doby, kdy všichni chtěli jen bílé zlato. Češkám opravdu sluší i klasické žluté zlato, jen se často setkávám s tím, že buď mají k té barvě odpor nebo ji milují. Nic mezi tím.

Recyklované zlato 

Někteří prodejci vás budou lákat na recyklované zlato. Nebo i stříbro. To je naprosto v pořádku, jen prosím vemte na vědomí, že každý výrobce dělá z recyklovaného zlata / stříbra.

Zlato ani stříbro se prostě nevyhazuje!

Takže všechno, co se kde najde, se recykluje. Slévárny u nás zatím neoddělují recyklovaný kov od nově vytěženého, proto je poměr neznámý. Můžete narazit i na 100% recyklovaný kov, který musel ale prodejce zakoupit v cizině.

 

Stříbro - oblíbená varianta, která má své kouzlo

Stříbro má krásnou bílou barvu. Často bývá rhodiováno, kvůli zamezení černání. Co se týče výše zmíněné flekatosti, tak u stříbra to není tolik znát, takže tady bych se tím nezabývala. Extrémní detailista si ale také všimne (třeba jako já 😊).

Je to pořád skvělá a finančně velice dostupná varianta pro širokou veřejnost. Spousta lidí miluje stříbro a zlato by si na sebe nikdy nevzali. A je úplně jedno, kolik to stojí a kdo na to má nebo nemá…

Dá se pozlatit a to jak žlutým, tak růžovým zlatem. Nebo se nechá pokovit černým rutheniem. U prstenů ale počítejte s tím, že do půl roku bude tahle vrstva pryč. Nicméně není problém ji kdykoliv obnovit.

Nevýhodou stříbra může být černání, které způsobuje síra obsažená ve vzduchu. Jedete-li do lázní, určitě nechte stříbro doma. Z nevýhody lze ale udělat přednost a to tak, že prsten je černý rovnou už při nákupu a to ve skulinách a v místech, kde se neodírá a neošoupe…

Zakoupíte-li rovnou celý černý prsten, počítejte s postupným leštěním ve vyčnívajících místech. Pokud nejste fanoušci černé a milujete stříbro krásně čistě bílé, pak nesmutněte. Stříbrné prsteny lze opravdu snadno čistit.

 

Ocel - nejlevnější varianta, která má své pro i proti

Je to nejtvrdší možnost, tedy nejméně náchylná k poškrábání (ačkoliv prsteny se nakonec poškrábou všechny, ať vám tvrdí, kdo chce, co chce!). 

Může být krásně flekatá - tzv. damašková ocel, mistři umí opravdu nádherné kousky. Lze narazit i na modré či duhové zbarvení prstenu, dají se i černě potáhnout  (najdete pod názvem DLC povlak). Jak to dělají, netuším, to už je dotaz spíš na kováře, svářeče, nožíře a jiné, kteří se v oceli dobře vyznají..

Své proti má ocel určitě dva: za prvé nejde upravit velikost a za druhé kameny v prstenu často brzy vypadnou, nejsou klasicky zasazené, takže fakt nedrží. Příkladem budiž jedna smutná klientka, která přišla týden po svatbě s vypadnutým kamínkem, zda bych to uměla opravit.. Tak neuměla. Ne tak, aby ho zas za chvilku neztratila. Prostě to nejde

Pokud ovšem prsten ztratíte, pak se nic vlastně nic neděje, za pár šupů pořídíte nový. 

JAK VYBRAT PRSTEN - KROK Č. 2

S KAMENEM NEBO BEZ?

Kámen může prsten krásně oživit, často se díky tomu nádherně rozzáří. Může přidat zajímavou barvu, nebo i barevné kombinace.

Spousta dam má ráda nadpřirozeno.

Jsou tak trochu ezo, jak se dneska říká. Ideální příležitost, jak se blýsknout! Kamenům se odjakživa přisuzuje mnoho vlastností a účinků. Je to celá ezo věda a pokud úplně tápete, začněte znamením zvěrokruhu (to zjistíte podle data narození). Najděte příslušné kameny a už máte od čeho se odpíchnout.

Každé znamení má kamenů víc, pak už vybírejte podle barvy a dohledejte jeho schopnosti. Můžete tak jednoduše okouzlit svou spřízněnou duši, když se zmíníte o tom či tom benefitu.

Akorát si dejte pozor, protože některé levné varianty prstenů (bývá to hlavně u stříbra) mají kameny lepené – to znamená, že je brzy z prstenu poztrácíte (typicky nakoupeno z levně z Ali a jiných eshopů).

JAK VYBRAT PRSTEN - KROK Č. 3

VYBRAT TVAR, ZJITIT VKUS

Krok rozhodně pro mnohé nejtěžší. Vkus se dá odhadnout podle určitých signálů, které osoba nevědomky vysílá do okolí – třeba podle oblečení, jaké nosí, zda se hodně zdobí, zda má ráda třeba zdobené desky na sešity, mění kryt na mobil apod. To vše může být náznakem jistého vkusu.

Níže najdete 10 tipů pro snadnější výběr. 

TIP č. 1

Obecnou radou je (a to platí ostatně pro každý šperk), že by neměl mít žádné ostré hrany (trhá oblečení, zachytává se). Některé dyzajnové kousky jsou sice krásné, ale právě z těchto důvodů úplně nenositelné. Určitě nechcete koupit šperk do šuplíku.

 

TIP č. 2

Pokud obdarovanou osobu znáte jen velmi málo nebo jen zběžně, pak bych volila jednoduchost. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása.

 

TIP č. 3

Pokud nesnáší špínu, pak příliš mnoho skulinek a zákoutí znamená zanášení se bordelem nebo třeba mýdlem při mytí rukou apod. Na to je třeba také myslet.

 

TIP č. 4

Chodí-li hodně do přírody, pak třeba prsten s kvítkem nebo ve tvaru větvičky bude tím pravým.

 

TIP č. 5

Sportuje-li hodně, nebude chtít, aby prsten jakkoliv překážel.

 

TIP č. 6

Ženy s opečovávanými dlouhými nehty si zase bez problémů dají pozor na prsteny s většími kameny, které trčí z prstenu ven. 

 

TIP č. 7

Můžete se zeptat přátel i rodičů. Většinou maminky své děti dobře znají a dokáží s výběrem pomoci. Záleží ale, jestli jste s tchýni v pohodě. 😊

 

TIP č. 8

Můžete i tajně nahlédnout do šperkovnice (ale nic nebrat!).

 

TIP č. 9

Přidávám ještě poslední osvědčený trik na zjištění vkusu: Zastavte se spolu u výlohy a zkritizujte nabídku! Mezi kritikou jistě vyjde najevo i pár kousků, které by se líbily… 

 

 

 

Přeji šťastnou ruku a u výběru prstenu myslete nejen hlavou, ale hlavně srdcem!